Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”

Dumni z osiągnięć i pełni entuzjazmu patrzymy wstecz na 25 lat naszej wspólnej podróży w dziedzinie geodezji i kartografii. W dniu 9 kwietnia 2024 r. mieliśmy zaszczyt brać udział w ogólnopolskiej konferencji naukowo-technicznej
„25 lat wiosny w geodezji i kartografii” zorganizowanej w Poznaniu przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych) oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich (Oddział w Poznaniu). Biuro Geodety Województwa reprezentowali: Pani Hanna Mierzwiak (Geodeta Województwa Wielkopolskiego) oraz Pani Dorota Zubik (Kierownik Oddziału Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego).

Wydarzenie rozpoczęło się od przybliżenia historii powstania “Wiosny w Geodezji”, która sięga do 1998 roku, kiedy to odbyła się pierwsza konferencja na temat “RTK – najnowszy satelitarny system szczegółowych pomiarów geodezyjnych”. Następnie poruszono wiele interesujących tematów dotyczących m.in.: zastosowania nowoczesnych narzędzi analitycznych
w monitoringu zabytków czy też możliwości odkrywania przeszłości regionu na przykładzie Geoportalu Dolny Śląsk. W drugiej części referatowej swoją działalność naukową zaprezentowali młodzi geodeci ze Studenckich Kół Naukowych.

W czasie naszej podróży przez ćwierć wieku, wielu znakomitych naukowców, inżynierów, kartografów i praktyków z całego kraju przyczyniło się do rozwoju geodezji i kartografii w Polsce. Dzięki ich pracy i determinacji nasza dyscyplina rozwijała się, adaptując się do zmieniających się technologii i wyzwań.